Milleks otsida evangeeliumi Türgist?

Need, keda huvitab Uue Testamendi ajalugu, reisivad sageli kõigepealt Iisraeli. Seal on Jeesuse sünnipaik Petlemm, seal võib põnevas muuseumis tutvuda esimese sajandi Naatsaretiga, seal võib külastada Jeerikot ja Jeruusalemma. Teised huvilised, kes soovivad elustada Apostlite tegude raamatu sündmusi, suunduvad Kreekasse – seal on Ateena, kus Paulus pidas oma kuulsa misjonikõne, seal on Filipi, kus purpurimüüja Lüüdia kristlaseks sai, sealt võib leida Berea ja Tessaloonika.

Kuid ei maksa unustada, et ajaloo- ja kristluse huviline avastab omaaegsest Väike-Aasiast tänapäeva Türgis palju silmi avavat ja huvitavat. Paarikümne-liikmeline Salemi koguduse reisiseltskond külastas hiljuti just neid paiku, käies läbi niinimetatud Ilmutusraamatu seitsme koguduse kohad, alates Sardesest kuni Smürnani. Mõned neist endistest linnadest kannavad tänapäeval türgipäraseid nimetusi, kuid üllatavalt palju on tehtud ajaloohuviliste turistide teavitamiseks: eriti põhjalikud väljakaevamised on toimunud Laodikeias ja Efesoses. Kõige selle juurde tasub lugeda Uue Testamendi vastavaid tekste.

Milleks niisugune reis ette võtta? Milleks otsida evangeeliumi Türgist? – Esiteks, Piibli tekstid elustuvad täiesti uuel viisil, kui seisad kreeka teatri treppidel või Efesose tänaval, kus võis astuda kunagi apostel Pauluse jalg. Hoopis uue arusaamise saad Laodikeias, kui taipad, et mitme kilomeetri kauguselt linna juhitud külm mineraaliderikas vesi võis kohale jõudes tõesti leigeks ja läägeks muutuda. Leige ei sobi… sest on oma algse olemuse ja oleku kaotanud. Põhiväärtustest loobuvad kompromissid on tülgastavad. Kes tahaks juua leiget mineraalvett?

Teiseks, selline Piibli tundmaõppimise reis  annab aimu, kui kiiresti ja kaugele levis Kristuse sõnum, ja kui suur roll selles oli misjonitööl, mida esindas Paulus ja tema kaaslased. Ja kolmandaks, paratamatult mõtled ka sellele, et Iisraelis on kristluse tutvustamine väga tugeva kommertslikkusega üle võõbatud. Türgis, samuti Kreekas, on seda palju vähem… ja sisuga seevõrra ehk soodsam tegeleda.

Ning lõpuks, meie rühmale läks südamesse kohtumine Izmiris (Smürnas) kohaliku väikese baptistikoguduse rahvaga. Külalislahkus, maitsev tee ja noorte lood sellest, mida tähendab tänapäeva Türgis kristlaseks saamine… Ja muidugi üllatus, kui kaks noort ütlesid: „Me käisime eelmisel suvel Hiiumaal!“

Kõrgem Usuteaduslik Seminar korraldab 9.-16. mail 2020 õppereisi Türki pealkirjaga „Ilmutusraamatu seitse kogudust“. Rohkem infot https://kus.kogudused.ee/sundmused/oppereis-turki/

Salemi koguduse pastor