Ivana Noble näitus Salemis

Ivana Noble piibliteemaliste litograafiate näitus avati Salemi kirikus aprilli alguses ja jääb üles kuni jaanipäevani. Pilte saab vaadata enne või pärast korralisi jumalateenistusi, samuti on näitus lahti Karlova päevade aegu ja  7. juunil Kirikute Ööl. Grupiga, näiteks õpilastega tulles võib helistada Salemi majahoidjale ja aeg kokku leppida. (Aino Meitern, 53809991)

Ivana Noble on Praha Karli ülikooli teoloogiaprofessor, hussiidi kiriku preester ja kunstnik. Ta püüab oma töödes ühendada naivistliku stiili ikoonimaalide pikaajalise traditsiooniga. Kuidas on see võimalik, seda saab näha näitusel. Näitusel on välja pandud ka Maarja elupildid. See üheksast teosest koosnev sari oli väljas väga omanäolisel näitusel, nimet Marienbadi linnaliini bussides. Nende piltide juurde kuuluvad ka lühikesed luuletused, mille on eetsi keelde tõlkinud Toivo Pilli.

Järgnev luuletus käib kokku pildiga, mis kujutab ingli kuulutust Maarjale.

Kõik võivad tulla ja öelda, kasvõi suusoojaks

See on ingel, heade uudiste tooja,

Tulgu, mis läkitab Looja

Aga kui siin luurab madu, kuidas ma kindlalt tean

Otsekui läbi udu kuulen oma sõnu, valgus ilmutab valgust,

Kuulen end hingavat, sügavalt hinge põhjast

Püüan sirutada sinna, kus asub mu julgus

Süvenege neisse piltidesse ja „laske neil kõnetada teid teekonnal“, soovitab autor. Näituse avamisega oli seotud ka loengusari, mille Ivana Noble pidas Tartu Ülikooli usuteaduskonna ja Kõrgemas Usuteadusliku Seminari tudengitele.

Salemi koguduse pastor